KLASIČNA ELEKTROINSTALACIJA



ELEMENTI ELEKTRIČNE INSTALACIJE – MODULI


Slika 1 – izgled ugrađenih modularnih elemenata
                Moduli ili modularni elementi su elementi električne instalacije: prekidači, utičnice, regulatori rasvjete, senzori, termostati, svjetiljke, kamere, zvučnici, jedinice za upravljanje… Osnovna značajka modularnih elemenata je standardna veličina, standardna širina jednog (1M), dva (2M) ili tri modula (3M – slika 2), te mogućnost kombiniranja različitih tipova modularnih elemenata na jednom mjestu (slika 1). Moduli se ugrađuju u razvodne kutije (kutije za montažu) koje mogu biti podžbukne ili nadžbukne,i sastoje se od nosača, modularnih elemenata, pokrovnih maski, signalnih svjetiljki i zamjenjivih tipki (slika 2). Standardne širine ugradbenih kutija prema broju modula širine 1M koji se mogu ugraditi u nju su 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 14, 21…
Slika 2 – širine i vrste modula                                              Slika 3 - razlika između standardnih i modularnih prekidača
                U principu, modularni elementi imaju istu funkciju i način spajanja na vodiče kao i klasični elementi; razlika je tek u izgledu i načinu montaže u montažne kutije. Ne smijemo ih miješati sa modulima za sustave domotike – automatizacije, koji su izgledom i načinom ugradnje identični klasičnim modulima, no po načinu rada potpuno su drugačiji.

Slika 4 - pokrovne maske
                Razlika između modula i klasičnih elemenata (slika 3), uz ugradnju većeg broja elemenata na manjem prostoru, vidljiva je i u estetici; uz nekoliko osnovnih boja samih modula i zamjenjivih tipki, izbor pokrovnih maski iznimno velik; materijali za izradu maski su plastika, metal, staklo, drvo, kamen, koža, plemeniti metali… Nadalje, osvjetljenje (signalizaciju) tipki modularnih elemenata moguće je izvršiti na više načina: ovisno (prekidač uključen, prekidač isključen, uređaj u pogonu…) ili odvojeno (signalna svjetla na tipkama svijetle samo po noći), a može biti i kombinirano (prikaz stanja prekidača samo po noći).
                Naš objekt opremili smo isključivo modularnim elementima. Prema vrsti ugrađenih modula instalacija se svrstava u visokoautomatiziranu hibridnu instalaciju, zbog hibridizacije klasičnih modula i sustava domotike. Za početak opišimo klasičnu modularnu instalaciju.



UTIČNICE


Slika 5 – tipovi modularnih utičnica
                Što se izvedbe same instalacije tiče, ona se sastoji od podžbuknih instalacionih cijevi i kablova ili vodiča, i gotovo je identična instalaciji sa klasičnim elementima. U našem slučaju izvedba bi bila bez razvodnih kutija; u tu svrhu poslužile bi kutije za ugradnju modula. Glavne razvodne kutije smještene su u sporedne prostorije: smočnicu, ostavu i kotlovnicu.
                Modularnih utičnica ima mnogo vrsta; na slici 5 prikazane su neke od njih. Slovo a označava običnu utičnicu, dok slovo b označava šuko – utičnicu. Slovom c označena je šuko – utičnica sa zaštitnim poklopcem – za ugradnju u kupaone, iznad radne površine u kuhinji, ali i za ugradnju u prostorije sa minimalističkim izgledom. Pod slovom d prikazana je utičnica sa izolacionim transformatorom – namijenjena je za ugradnju u kupaone i isključivo služi za priključak električnog aparata za brijanje. Slovom e označena je utičnica sa nadstrujnom zaštitom (automatskim osiguračem), dok je slovom f označena utičnica sa automatskim osiguračem i diferencijalnom zaštitom (KZS) – pogodna za priključak i zaštitu vrlo osjetljivih uređaja. I na kraju slovom g je označena kablovska uvodnica – služi za prolaz kabla i njegovo direktno priključenje na mrežu unutar kutije modula (fiksni spoj). Koristi se za jake potrošače (pećnice, ploče za kuhanje, električne grijalice i slično).
                Da ne bi dolazilo do zabune, klasičnu modularnu instalaciju prikazat ćemo bijelim modulima, dok će napredna instalacija biti prikazana modulima tamnosive boje.
Slika 6 – izgled modularnih utičnica 
                Mogućnosti za ugradnju utičnica su bezbrojne. Na slici 6 vidimo izgled tri modularne utičnice; lijevo je izgled samostalne utičnice. U sredini je prikaz dvostruke utičnice sa zaštitnim poklopcem – pogodno za vidljivu ugradnju u prostorije sa minimalističkim izgledom. Desno je izgled grupe modula sa tri utičnice sa nadstrujnom zaštitom (automatskim osiguračem).
Slika 7 – grupa utičnica za priključak računala
                Na slici 7 prikazana je vrlo zanimljiva grupa modularnih elemenata – priključno mjesto za računalo. Prikazane utičnice napajaju se iz UPS uređaja. Prvi modul u gornjem redu je modul za prenaponsku zaštitu (katodni odvodnik prenapona). Služi za zaštitu uređaja od visokih napona nastalih pri udaru munje. Slijedeći modul je modul sa strujnim senzorom za kontrolu priključnica. Naime, za njegov rad potrebna je MASTER (zelena) priključnica i SLAVE (crvene) priključnice; glavni potrošač priključuje se na MASTER priključnicu (u našem slučaju računalo), dok se ostale jedinice (monitor, pisač, scanner…) priključuju na SLAVE priključke. U trenutku gašenja računala strujni senzor prepoznaje radnju i istodobno prekida napajanje SLAVE priključnica povezanih preko senzora na mrežu. Na taj način ostvarujemo znatnu uštedu električne energije jer nakon isključenja računala periferne jedinice ne prelaze u stand – by već se isključuju u potpunosti. Pri ponovnom uključenju računala istodobno se uključuju i periferne jedinice.
Slika 8 – raspored utičnica 
                Na slici 8 prikazan je raspored većine utičnica po etažama, odnosno prostorijama. U dnevnom boravku, naravno, umjesto običnih mogu se ugraditi utičnice sa poklopcima, radi estetike. Na slici uočavamo i narančaste „uljeze“ – utičnice sustava kontrole potrošnje. O njima će biti riječi u poglavlju „Domotika“.
Slika 9 – stolni priključci
                Plave linije predstavljaju podni razvod prema „kuhinjskom otoku“ i „multimedijalnom otoku“ – namještaju smještenom na sredini prostorije, bez dodira sa zidovima.  Putem instalacionih cijevi u podu prostorije dovode se instalacioni kablovi i neprimjetno sprovode u kuhinjske elemente kroz podnice. Kablovi se zatim dovode do stolnih priključaka (slika 9) – kutija namijenjenih za ugradnju modularnih elemenata i montažu na stol. Naravno, u našem slučaju opisane kutije biti će skrivene od pogleda unutar kuhinjskih elemenata. Na isti način možemo izvesti i priključke na radnom stolu u radnoj sobi.


MULTIMEDIJA – INSTALACIJA SLABE STRUJE


Slika 1 – moduli za instalacije slabe struje    Slika 2 – priključak u multimedijskom centru
                Pod instalacije slabe struje (niskonaponske instalacije)  spadaju antenska, telekomunikacijska i informatička instalacija. U novije vrijeme uvode se novi sustavi prijenosa informacija koji objedinjuju opisane sustave u jedan – multimedijski sustav.
                O instalacijama slabe struje ne treba mnogo govoriti: potrebno je odrediti prostorije i mjesta pojedinih priključaka (slika 3), raspitati se o dostupnim sustavima i – ugraditi ih. Naravno, modularna izvedba omogućava nam tipizitanu ugradnju svih zamislivih priključaka: antenski sustav, satelitski sustav, Internet, kablovska televizija, telefonija, te veze (podni razvod) između radnog stola u radnoj sobi i multimedijskog centra (slika 2). Multimedijski sustav mijenja se rapidnom brzinom, uvode se novi tipovi ožičenja i prijenosa informacija, novi tipovi priključaka… U kvalitetnu izvedbu opisanih instalacija spada i ugradnja rezervnih instalacionih cijevi.
Slika 3 – raspored priključaka

REZERVA



Slika 4 – dopunske instalacije – instalacije za rezervu
                                Donedavno su instalaciju slabe struje sačinjavali telefonska „parica“ i koaksijalni kabel od antene do TV prijemnika. Danas se sustavi neprestano mijenjaju i dograđuju: kablovska televizija, optički kablovi, bežične veze itd. Želimo li biti u trendu, stalno moramo mijenjati i nadograđivati naše instalacije. Uvođenjem potpuno novog sustava u većini slučajeva potrebno je postaviti i novi kabel – obujmicama, lijepljenjem ili mukotrpnim ukopavanjem u zid. Kako se pripremiti za buduće nadogradnje sustava uz izbjegavanje velikih radova i adaptacija?
                Jednostavno. Elektroinstalacije i instalacije slabe struje postavljaju se uvlačenjem u instalacione cijevi, koje se pak pri izgradnji objekta ukopavaju („uštemavaju“) u zidove. Prilikom tih radova dovoljno je učiniti malo šire kanale u zidovima i uz namjenske instalacione cijevi postaviti i jednu ili dvije prazne – rezervne cijevi. Na slici 4 prikazane su takve cijevi: crvenom bojom prikazane su cijevi za naknadnu ugradnju električnih instalacija, dok su plavom bojom prikazane rezervne cijevi namijenjene za telekomunikacijske ili informatičke instalacije. Osnovno pravilo pri polaganju rezervnih cijevi je obuhvaćanje svih mjesta za koje smatramo da bi u budućnosti zahtijevale ugradnju nekog novog sustava.
                Primjer. Zamislite situaciju: odlučili ste se za adaptaciju kuhinje, kupili ste najmodernije uređaje, kad ono… Hladnjak, pećnica i električna ploča za kuhanje zahtijevaju umreženje putem kabla i povezivanje sa web serverom! I kuda provesti spomenuto ožičenje? Naravno, po podu, kroz kuhinjske elemente itd., ali što ako se hladnjak nalazi u nasuprotnom kutu kuhinje? Ili u kuhinji ne postoji mogućnost priključenja servera? Ugradnjom rezervnih instalacionih cijevi prikazanih na slici 4 opisan zahtjev ne bi bio nikakav problem.
                Slučaj drugi: odlučili ste se za ugradnju poklopca zahodske školjke sa automatskim ispiranjem, grijanjem, vibromasažom… Ugradite spomenuto čudo na školjku, kad ono – priključak na vodovod i električnu mrežu! Vodovod bi se još nekako i riješio, ali električni priključak ako ga nema u blizini? I nemojte se čuditi ako se kroz koju godinu počnu prodavati zahodske daske sa priključkom na Internet!
                Uglavnom, od ostalih „novotarija“ o kojima treba razmišljati, tu su – hladnjak (priključak na vodovod, kanalizaciju, antenski sustav, Internet, BUS), zatim kuhinjska napa (BUS, Internet, antenski sustav), pećnica (BUS, Internet, ali i razmislite o rezervnom priključku na vodovod ukoliko želite ugraditi parnu pećnicu sa vodovodnim priključkom), i tako dalje… Možda nam to sad izgleda smiješno, no sudeći po svjetskim trendovima vrlo uskoro to bi mogla postati svakodnevnica.
                Naravno, završetke instalacionih cijevi hermetički zatvorite i ostavite sakrivene ispod žbuke ili keramičkih pločica; prije završnih radova učinite kvalitetnu foto – dokumentaciju sa priloženim mjerama kako bi u budućnosti u slučaju potrebe bez problema pronašli rezervnu instalaciju.
               
                             

KLASIČNA RASVJETA



Slika 5 – klasična rasvjeta
                Pod pojmom klasične rasvjete smatramo rasvjetu upravljivu pomoću klasičnih prekidača. Radi se o običnim, izmjeničnim i križnim linijama, te o rasvjeti upravljanoj pomoću bistabila i IC senzora. Klasičnu rasvjetu ćemo u našem objektu koristiti u manjim i sporednim prostorijama.
                Razmotrimo sliku 5. Prikazani su elementi klasične rasvjete – prekidači i poneki IC senzor. Također su prikazane i modularne svjetiljke; radi se o upravljivoj rasvjeti galerije putem izmjenične linije i ne spada u stalnu – noćnu rasvjetu.
                Međutim, da li se i klasična rasvjeta može modernizirati i automatizirati? Moramo biti oprezni: ne smijemo ugraditi prekompliciranu rasvjetu niti stupanj automatizacije dovesti iznad naših standardnih potreba. Naime, u slučaju ugradnje IC senzora za uključenje rasvjete po svim prostorijama, problem bi predstavljalo kontinuirano održavanje rasvjete u slučaju duljeg boravka. Radi vremenske zadrške IC senzora za kratkotrajne boravke u prostoriji to bi bilo izvedivo, međutim, u slučaju duljeg boravka i našeg mirovanja (čitanje i slično) rasvjeta bi se ugasila jer IC senzor ne bi primao informaciju o promjeni topline u vidnom polju. Da bi to riješili morali bi dodati pomoćne prekidače za dulji boravak, čime bi samo zakomplicirali upravljanje rasvjetom.
                Vratimo se na našu sliku 5. Vidimo da je u kuhinjskom dijelu centralne prostorije ugrađen modul za upravljanje napom i rasvjetom radnog pulta. U manje prostorije poput zahoda i kotlovnice ugrađen je standardan tip rasvjete – obični prekidač i rasvjetno tijelo. Kupaone su opremljene kupaonskim indikatorima. Hodnici su opremljeni izmjeničnim linijama – upravljanjem rasvjete pomoću tipkala i bistabila (slika 6A). Bistabil je modul za upravljanje rasvjetom pomoću tipkala (nešto poput stubišne rasvjete, samo što u ovom slučaju pritiskom na tipkalo i palimo i gasimo rasvjetu). U smočnicu i ostavu možemo ugraditi automatsko uključenje rasvjete pomoću IC senzora (slika 6B). Pošto se radi o prostorijama sa periodičkom kratkotrajnom upotrebom upravljanje putem IC senzora bit će zadovoljavajuće. U slučaju da rasvjetu trebamo dulje od podešenosti na senzoru dodan je i pomoćni prekidač za stalno uključenje rasvjete. Pošto spomenute prostorije koristimo bez zatvaranja vrata kad smo u njoj, idealno rješenje je prikazano na slici 6C – upravljanje rasvjetom pomoću mikroprekidača ugrađenog na vrata. Prilikom otvaranja vrata svjetlo se automatski pali i ostaje uključeno tako dugo dok su vrata otvorena; iako smo i tu predvidjeli pomoćni prekidač, u svakodnevnom korištenju rješenje s mikroprekidačem riješit će nas brige o upravljanju rasvjetom u navedenim prostorijama.
Slika 6 – poboljšanje i automatizacija klasične rasvjete
                Naravno, pomoću tipkala i bistabila upravljamo i vanjskom rasvjetom.
                Iako nam se opis rasvjete čini štur i općenit, napominjem da se radi o rasvjeti u pomoćnim prostorijama. Glavninom rasvjete upravlja centralna upravljačka jedinica, a to će biti opisano u sljedećem poglavlju!